Głównej zawartości


informujemy, że w dniu 19 października br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 1506), na podstawie którego o pomoc może ubiegać się producent rolny, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, i które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.
Stawki pomocy wynoszą od 1000 zł do 3000 zł w zależności od wysokości szkód w plonie danej uprawy. Pomoc ta nie przysługuje producentowi rolnemu do powierzchni upraw rolnych, do których wnioskował o udzielenie pomocy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 2024 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (Dz. U. poz. 1331.
Dodatkowo rozporządzenie to przewiduje również pomoc stanowiącą równowartość kwoty trzeciej i czwartej raty podatku rolnego ustalonego producentowi rolnemu wnioskującemu o pomoc.
Wnioski w sprawie obydwu rodzajów pomocy należy składać do dnia 15 listopada
2024 r.

PLAKAT 2 A3 10176903 10502207

Gmina Hańsk podaje do wiadomości publicznej informację o sprzedaży samochodu pożarniczego Magirus 170D11F, rok produkcji 1975, przebieg 42433 km

Cena podstawowa 10 000,00 zł
Oferty kupna z proponowaną ceną brutto należy składać pisemnie w sekretariacie Urzędu Gminy Hańsk osobiście lub drogą elektroniczną do dnia 31 października 2023 roku
 
 
 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100 proc. uleczalny, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz samobadanie piersi by nie dopuść do rozwoju choroby.

Tylko 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, objętej programem profilaktyki raka piersi, skorzystało w 2022 roku z bezpłatnych badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 listopada 2023 r. zostanie poszerzona grupa kobiet (45–74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.

Poniżej podaję dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Grypa to nie zwykłe przeziębienie - to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wirus przenosi się drogą kropelkową, w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie. Okres wylęgania
w naszym organizmie wynosi od 1 do 2 dni.

Odpowiednie przygotowanie organizmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Poniżej podaję dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bonus frekwencyjny

W dniu 11 października 2023 roku Wójt Gminy Hańsk Pan Marek Kopieniak przekazał nieodpłatnie dla Komendy Powiatowe Policji we Włodawie i Komisariatu Policji w Urszulinie namiot T4 3x3 niebieski z nadrukiem i herbem Gminy Hańsk.
W imieniu Policji namiot odebrał Komendant Komisariatu w Urszulinie asp. szt. Grzegorz Czech.
Namiot dla Policji z pewnością stanie się niezwykle istotnym narzędziem w pracy funkcjonariuszy. Dzięki niemu policjanci będą mogli jeszcze aktywniej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i prewencyjnych, skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Hańsk.
Namiot przeznaczony dla Policji to dobra okazja, by funkcjonariusze przeprowadzali kampanie społeczne, zaprezentowali swój zawód dzieciom i młodzieży, jak również budowali pozytywny wizerunek służb mundurowych na terenie Gminy Hańsk.

IMG 20231011 WA0010

Urząd Gminy Hańsk serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, Radnych Rady Gminy Hańsk oraz wszystkich zainteresowanych interesariuszy na spotkania konsultacyjne dotyczące opracowania nowej Strategii Ponadlokalnej, które odbędzie się
9 października 2023 r. o godz. 9:00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku (sala widowiskowa).
W związku z wejściem w nowy okres programowania prowadzimy prace związane z opracowaniem Strategii Ponadlokalnej na lata 2022-2030. Dokument, który obecnie przygotowujemy nakreśli główne kierunki rozwoju obszaru Gminy Hańsk do roku 2030. Spotkania przeprowadzone będą w celu pozyskania informacji pozwalających trafnie określić kierunki rozwoju i obszary wsparcia, jakie należy uwzględnić w opracowywanej strategii.
Na spotkaniu zaprezentowane przez wykonawcę zostaną wyniki diagnozy obszaru w aspekcie społecznym, gospodarczym, przestrzennym, jak i również analiza SWOT, zostaną zaproponowane cele, które będą korelowały z wynikami diagnozy i całej analizy.
W trakcie spotkania zostaną przeprowadzone również dyskusję/warsztaty diagnostyczne z elementami warsztatów strategicznych, dotyczące propozycji projektów/przedsięwzięć, jako Gmina chcemy zrealizować w ramach przedmiotowej Strategii.

Podczas spotkania będzie możliwość złożenia uwag i opinii do projektów dokumentów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w proces konsultacji.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, by wspólnie opracować Strategie Ponadlokalną na lata 2022-2030, w największym stopniu dopasowaną do lokalnych uwarunkowań i potrzeb.

 

Wójt Gminy Hańsk
/-/ Marek Kopieniak

Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza".
Celem kampanii społecznej "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Jednocześnie naszym celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).
Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej:
 jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów,
 jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.
Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez gminy oraz podczas lekcji zawodoznawczych, w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w naszym Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji Kampanii.

sadzapłonie

 

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy o właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków

Informacja o zakresie wymaganych informacji do inwentaryzacji źródeł ciepła