Przypominamy, że na terenach gmin Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus oraz miasta Włodawa nadal obowiązuje segregacja odpadów komunalnych z podziałem na dwie frakcje. Frakcja sucha to w szczególności: szkło, metale, tworzywa sztuczne, tkaniny i tekstylia, papiery, tektura, zaś frakcja mokra to: organiczne odpady kuchenne, odpady z bytowania drobnych zwierząt domowych, odpady higieniczne, odpady zielone ulegające biodegradacji.
Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie prowadzi ciągłe akcje informacyjno-edukacyjne na terenie działania związku, szczególnie w lokalnych szkołach. Spotkania miały na celu uświadomienie dzieci i młodzieży, że segregacja rozpoczyna się już w naszych domach i polega na umieszczeniu odpadów komunalnych w odpowiednich pojemnikach (http://mzcwlodawa.pl/gospodarka/segregacja/). Dzięki takim działaniom, staramy się polepszyć efekt segregacji i usprawnić jej proces. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ponieważ ma ona wpływ na koszty przetwarzania tych odpadów, a w konsekwencji na wysokość miesięcznej opłaty. Wspólnie pragniemy wypracować sprawniejszy, skuteczniejszy i ekonomicznie efektywniejszy sposób gospodarowania odpadami na terenie naszego działania. Stąd podjęta decyzja o odroczeniu do maja 2021 roku, wprowadzanej już w sąsiednich gminach, segregacji czterofrakcyjnej.
O zwiększenie dyscypliny w selektywnej zbiórce apelujemy szczególnie do mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które skupiają duże ilości mieszkańców, a decyzję o tym czy odpady będą zbierane selektywnie podejmuje się tam zbiorowo. Pomimo złożonych deklaracji o segregacji, za rzetelność których odpowiadają zarządy wspólnot lub spółdzielni, w kontenerach budynków wielolokalowych często znajdujemy wszystko, od zmieszanych odpadów komunalnych, po typowe odpady przemysłowe i budowlane. Zachodzi tam pewna trudność w ustaleniu, którzy z mieszkańców budynku wielorodzinnego nie dokonują selekcji odpadów, ale i tak w przypadku gdy pojedynczy mieszkaniec nie przestrzega zadeklarowanej segregacji, wszyscy będą zobowiązani do zapłaty wyższej stawki opłaty naliczanej jak za odpady mieszane. Zachodzi tu niejako odpowiedzialność zbiorowa, jako że mieszkańcy budynków wielolokalowych zbierają swoje odpady do wspólnych, zbiorowych pojemników a przepisy prawa nie zezwalają na ustanowienie dla nich indywidualnych kont do rozliczeń.