Głównej zawartości


Przypominamy, że na terenach gmin Hanna, Hańsk, Podedwórze, Sławatycze, Sosnówka, Stary Brus oraz miasta Włodawa nadal obowiązuje segregacja odpadów komunalnych z podziałem na dwie frakcje. Frakcja sucha to w szczególności: szkło, metale, tworzywa sztuczne, tkaniny i tekstylia, papiery, tektura, zaś frakcja mokra to: organiczne odpady kuchenne, odpady z bytowania drobnych zwierząt domowych, odpady higieniczne, odpady zielone ulegające biodegradacji.

Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie prowadzi ciągłe akcje informacyjno-edukacyjne na terenie działania związku, szczególnie w lokalnych szkołach. Spotkania miały na celu uświadomienie dzieci i młodzieży, że segregacja rozpoczyna się już w naszych domach i polega na umieszczeniu odpadów komunalnych w odpowiednich pojemnikach (http://mzcwlodawa.pl/gospodarka/segregacja/). Dzięki takim działaniom, staramy się polepszyć efekt segregacji i usprawnić jej proces. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ponieważ ma ona wpływ na koszty przetwarzania tych odpadów, a w konsekwencji na wysokość miesięcznej opłaty. Wspólnie pragniemy wypracować sprawniejszy, skuteczniejszy i ekonomicznie efektywniejszy sposób gospodarowania odpadami na terenie naszego działania. Stąd podjęta decyzja o odroczeniu do maja 2021 roku, wprowadzanej już w sąsiednich gminach, segregacji czterofrakcyjnej.
O zwiększenie dyscypliny w selektywnej zbiórce apelujemy szczególnie do mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które skupiają duże ilości mieszkańców, a decyzję o tym czy odpady będą zbierane selektywnie podejmuje się tam zbiorowo. Pomimo złożonych deklaracji o segregacji, za rzetelność których odpowiadają zarządy wspólnot lub spółdzielni, w kontenerach budynków wielolokalowych często znajdujemy wszystko, od zmieszanych odpadów komunalnych, po typowe odpady przemysłowe i budowlane. Zachodzi tam pewna trudność w ustaleniu, którzy z mieszkańców budynku wielorodzinnego nie dokonują selekcji odpadów, ale i tak w przypadku gdy pojedynczy mieszkaniec nie przestrzega zadeklarowanej segregacji, wszyscy będą zobowiązani do zapłaty wyższej stawki opłaty naliczanej jak za odpady mieszane. Zachodzi tu niejako odpowiedzialność zbiorowa, jako że mieszkańcy budynków wielolokalowych zbierają swoje odpady do wspólnych, zbiorowych pojemników a przepisy prawa nie zezwalają na ustanowienie dla nich indywidualnych kont do rozliczeń.

Schowek04Szanowni Państwo

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiam, że w dniu 30.01.2017r. w Wilhelmsdorfie zmarł nagle nasz Kolega i Przyjaciel śp. Ludwig Rybka. Osoba niezwykle pogodna i ciepła, promieniująca życzliwością i dobrocią wokół a jednocześnie dusza towarzystwa i pełna humoru.

Śp. Ludwig miał ogromny wpływ na nasze piękne i ludzkie relacje z naszymi przyjaciółmi z gminy Wilhelmsdorf. Niezwykle mocno zaangażowany był w wieloletnie partnerstwo polsko-niemieckie stanowiąc jego podporę i orędownika. Mimo, że juz Go nie ma wśród nas jego praca nadal będzie kontynuowana a w naszej pamięci pozostanie na zawsze. 

Jednocześnie informuję, że w dniu 9 lutego o godz. 7:30 w kosciele pw. Św. Rajmunda w Hansku odprawiona zostanie Masza Św. w intencji śp. Ludwiga Rybki.

Wójt Gminy Hańsk

Marek Kopieniak 

Nowym dzielnicowym dla gminy Hańsk został sierż. szt. Piotr Żmuda.

dane kontaktowe:

Komisariat Policji w Urszulinie

Ul. Lubelska 31, 22-234 Urszulin

tel.kom. : 798 003 632, tel. stacjonarny: 82 572 72 84

e-mail: dzielnicowy.urszulin6@lu.policja.gov.pl

Uwaga! Podany adres mailowy ułatwi Ci kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomienia o przestepstwie, wykroczeniu,petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów.

 

L.p.

Nazwa sołectwa

Termin zebrania

Miejsce

1

Bukowski Las

26.02.2024

1200

Świetlica

2

Dubeczno

22.02.2024

1500

Dom Kultury

3

Hańsk Drugi

28.02.2024

 900

Mieszkanie sołtysa

4

Hańsk Kolonia

29.02.2024

1000

GOK

5

Hańsk Pierwszy

25.02.2024

1015

GOK

6

Konstantynówka

4.03.2024

1300

Świetlica

7

Kulczyn

5.03.2024

1000

Świetlica

8

Kulczyn Kolonia

6.03.2024

1000

Świetlica

9

Macoszyn Mały

7.03.2024

1400

Świetlica

10

Osowa

17.03.2024

1400

Świetlica

11

Rudka Łowiecka

11.03.2024

1300

Świetlica

12

Szcześniki

12.03.2024

1100

Mieszkanie

sołtysa

13

Stary Majdan

13.03.2024

1100

Świetlica

14

Ujazdów

14.03.2024

1100

Świetlica

15

Wojciechów

15.03.2024

1100

GOK

16

Żdżarka

27.02.2024

1730

Świetlica

Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, w tym przez te zwierzęta w przypadku objęcia ich całoroczną ochroną.

Wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód wojewody. Wniosek może być złożony do właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, który przekazuje go właściwemu wojewodzie niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.

Wniosek powinien zawierać w szczególności:

1) imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych;
2) wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
3) wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
4. Wniosek składa się w terminie umożliwiającym dokonanie oględzin i oszacowanie szkód.
5. Na żądanie strony w oględzinach i szacowaniu szkód oraz w ustalaniu wysokości odszkodowania za te szkody uczestniczy przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej.
6. Oględzin i szacowania szkód dokonuje przedstawiciel wojewody właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód, przy czym oględzin dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
7. W oględzinach i szacowaniu szkód mają prawo brać udział, jako strony postępowania, właściciel lub posiadacz gruntów rolnych.
8. O terminie dokonania oględzin i szacowania szkód wojewoda zawiadamia właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, a w razie potrzeby również przedstawiciela właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkód izby rolniczej, nie później jednak niż przed upływem 5 dni od dnia otrzymania wniosku.
9. Po zakończeniu oględzin i oszacowaniu szkód sporządza się protokół, który zawiera dane i informacje niezbędne do ustalenia wielkości szkody i wysokości odszkodowania.
10. Właściciel lub posiadacz gruntów rolnych mają prawo wnieść zastrzeżenia do treści protokołu w terminie 7 dni od dnia przedłożenia protokołu do podpisu.

Druk wniosku zamieszczony jest poniżej oraz w zakładce „do pobrania”.

dok wordWniosek

Od 12 lutego 2024r., na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch
kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami
pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które odbędą się
zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.
W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, po drogach niemal
wszystkich województw w Polsce odbywał się będzie wzmożony ruch kolumn
pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na
autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników
ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił,
koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami
gospodarzami.
Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki
sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w
ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i
poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.
Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym
lokalnymi.
Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności.
Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.
Za utrudnienia przepraszamy.

Zwracamy się również z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza
w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć
obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn
wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków
powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w
sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty,
instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu
bezpieczeństwa i obronności.

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online uWażna Seniorka, uWażny Senior w ramach Ogólnopolskich Dni Uważności.

Wystarczy się zarejestrować (imię i mail) i w środę, 14 lutego o godz. 10.00 połączyć na platformie Zoom z dwoma certyfikowanymi nauczycielkami uważności.

https://wyspa-zmian.pl/event/uwazna-seniorka-i-senior/

webinarium dla seniorów

Kurschemizacyjny

audika2024


Wójt Gminy Hańsk informuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej".
Gmina Hańsk zamierza przystąpić do powyższego Programu, jednak konieczne jest zebranie informacji dotyczących posiadanych przez mieszkańców gminy odpadów pochodzących z działalności rolniczej, tj.:

• folii rolniczych,
• siatki i sznurka do owijania balotów,
• opakowań po nawozach,
• Big Bagów. 

W związku z powyższym, rolnicy z terenu gminy Hańsk zainteresowani odbiorem folii rolniczych i innych odpadów wymienionych powyżej, mogą składać w Urzędzie Gminy zgłoszenia o rodzajach i ilości posiadanych odpadów w terminie do 3 marca 2023 r.
Zadanie będzie realizowane w momencie uzyskania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Rolnicy zainteresowani usunięciem folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej będą zobowiązani we własnym zakresie dostarczyć ww. odpady do miejsca wyznaczonego  przez gminę.
Szczegółowych informacji można  uzyskać w Urzędzie Gminy Hańsk, pokój nr 24, nr tel. 82 5714 028 wew. 13.

Bal karnawałowy seniorów 2023

Turniej Piłki Siatkowej Hańsk 2023

harmonogram2023

smiecioduchod

W związku z wydarzeniami na Ukrainie Wójt Gminy Hańsk oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hańsku ogłaszają zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby:
ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy, soki zagęszczone, płatki, i płatki błyskawiczne, batony energetyczne, gotowe dania (fasolka, pulpety, gołąbki).
KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, chusteczki wilgotne.
Zbieramy także NOWE koce, karimaty i śpiwory oraz karmę dla zwierząt (kot,pies).
Zbiórka w godzinach: 8.00 - 15.00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Hańsku.
Więcej informacji pod numerem telefonu: 82 57 14 039.
Innych artykułów nie przyjmujemy.