Głównej zawartości


W związku z zamiarem przystąpienia Gminy Hańsk do programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, prosimy rolników o wypełnienie oraz dostarczenie do Urzędu Gminy w Hańsku ankiety na temat odpadów pochodzących z prowadzonej działalności rolniczej na terenie Gminy Hańsk.

ANKIETA

 

zima16

1 października 2017 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 listopada2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2017 r., poz. 38), zgodnie z którą obniżony został w Polsce powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Od tej daty przywrócony zostanie stan prawny, dotyczący powszechnego wieku emerytalnego, obowiązujący przed 1 stycznia 2013r., zarówno dla osób ubezpieczonych w systemie powszechnym, jak i dla rolników ubezpieczonych na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U z 2013 r., poz. 277 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy nie zmieniają jednak dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą prawo do uzyskania świadczenia w postaci tzw. wcześniejszej emerytury rolniczej w wieku niższym niż emerytalny (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) ma charakter wygasający. O „wcześniejszą” emeryturę rolniczą, na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, mogą ubiegać się wyłącznie rolnicy, którzy wszystkie ustawowe warunki do przyznania tego świadczenia spełnią do dnia do 31 grudnia 2017 r. Prawo do „wcześniejszej” emerytury rolniczej przysługuje rolnikowi, który oprócz ukończenia ww. wieku, posiada co najmniej 30 lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników oraz zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Wniosek o to świadczenie może być również złożony po 31 grudnia 2017 r.

Źródło: Biuletyn informacyjnego nr 9/2017 (200). Wydawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

 

17 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Drzewa wciąż będzie można wycinać, ale osoby fizyczne będą musiały zgłosić zamiar wycinki gminie, jeśli tego nie zrobią, zapłacą karę. Urzędnicy natomiast będą mieli obowiązek dokonania oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie 21 dni od daty złożenia wniosku. Jeżeli w przeciągu 14 dni od dnia przeprowadzenia oględzin organ nie wniesie sprzeciwu drzewa można wycinać. Co ważne, jeśli w okresie pięciu lat od dokonania oględzin, właściciel terenu na którym dokonano wycinki, przeznaczy swoją działkę na działalność gospodarczą, będzie musiał zapłacić za wycięte wcześniej drzewa.

KTO MOŻE WYCIĄĆ DRZEWO
Zapis nowej ustawy nakłada na osoby fizyczne obowiązek zgłaszania zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5cm przekraczają 80cm (dot. topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych), 65cm (dot. kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych) oraz 50cm (dot. pozostałych drzew). Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów. Z oględzin sporządzany będzie protokół (ustalenie gatunku drzew oraz ich obwody na wysokości 5 cm), którego zapis utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia (w przypadku nieusunięcia drzew w powyższym terminie konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia). W przypadku uznania zasadności organ będzie mógł w terminie 14 dni od oględzin, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw co do zamiaru usunięcia zieleni. Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosły usunięte drzewa będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości nałożony zostanie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew. Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.
WYMAGANIA O POZWOLENIA
W przypadku wszystkich innych podmiotów, a także osób fizycznych usuwających drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, obowiązek uzyskania zezwolenia uzależniony jest od obwodu pnia mierzonego na wysokości 5cm od gruntu, a nie jak wcześniej na wysokości 130 cm. Dotyczy: topól, wierzb, klonów jesionolistnych i srebrzystych – ponad 80cm, kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych – ponad 65cm i pozostałych drzew – ponad 50cm.

WNIOSKI MOŻNA POBRAĆ ZE STRONY INTERNETOWEJ GMINY:
www.hansk.pl (w zakładce do pobrania – wycinka drzew)

PLAKAT 2 A3 10176903 10502207

Gmina Hańsk podaje do wiadomości publicznej informację o sprzedaży samochodu pożarniczego Magirus 170D11F, rok produkcji 1975, przebieg 42433 km

Cena podstawowa 10 000,00 zł
Oferty kupna z proponowaną ceną brutto należy składać pisemnie w sekretariacie Urzędu Gminy Hańsk osobiście lub drogą elektroniczną do dnia 31 października 2023 roku
 
 
 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100 proc. uleczalny, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych oraz samobadanie piersi by nie dopuść do rozwoju choroby.

Tylko 37 proc. populacji kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, objętej programem profilaktyki raka piersi, skorzystało w 2022 roku z bezpłatnych badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 listopada 2023 r. zostanie poszerzona grupa kobiet (45–74 lata), które powinny skorzystać z badań w ramach programu.

Poniżej podaję dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Grypa to nie zwykłe przeziębienie - to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wirus przenosi się drogą kropelkową, w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie. Okres wylęgania
w naszym organizmie wynosi od 1 do 2 dni.

Odpowiednie przygotowanie organizmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

Poniżej podaję dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bonus frekwencyjny

W dniu 11 października 2023 roku Wójt Gminy Hańsk Pan Marek Kopieniak przekazał nieodpłatnie dla Komendy Powiatowe Policji we Włodawie i Komisariatu Policji w Urszulinie namiot T4 3x3 niebieski z nadrukiem i herbem Gminy Hańsk.
W imieniu Policji namiot odebrał Komendant Komisariatu w Urszulinie asp. szt. Grzegorz Czech.
Namiot dla Policji z pewnością stanie się niezwykle istotnym narzędziem w pracy funkcjonariuszy. Dzięki niemu policjanci będą mogli jeszcze aktywniej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i prewencyjnych, skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Hańsk.
Namiot przeznaczony dla Policji to dobra okazja, by funkcjonariusze przeprowadzali kampanie społeczne, zaprezentowali swój zawód dzieciom i młodzieży, jak również budowali pozytywny wizerunek służb mundurowych na terenie Gminy Hańsk.

IMG 20231011 WA0010

Urząd Gminy Hańsk serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, Radnych Rady Gminy Hańsk oraz wszystkich zainteresowanych interesariuszy na spotkania konsultacyjne dotyczące opracowania nowej Strategii Ponadlokalnej, które odbędzie się
9 października 2023 r. o godz. 9:00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku (sala widowiskowa).
W związku z wejściem w nowy okres programowania prowadzimy prace związane z opracowaniem Strategii Ponadlokalnej na lata 2022-2030. Dokument, który obecnie przygotowujemy nakreśli główne kierunki rozwoju obszaru Gminy Hańsk do roku 2030. Spotkania przeprowadzone będą w celu pozyskania informacji pozwalających trafnie określić kierunki rozwoju i obszary wsparcia, jakie należy uwzględnić w opracowywanej strategii.
Na spotkaniu zaprezentowane przez wykonawcę zostaną wyniki diagnozy obszaru w aspekcie społecznym, gospodarczym, przestrzennym, jak i również analiza SWOT, zostaną zaproponowane cele, które będą korelowały z wynikami diagnozy i całej analizy.
W trakcie spotkania zostaną przeprowadzone również dyskusję/warsztaty diagnostyczne z elementami warsztatów strategicznych, dotyczące propozycji projektów/przedsięwzięć, jako Gmina chcemy zrealizować w ramach przedmiotowej Strategii.

Podczas spotkania będzie możliwość złożenia uwag i opinii do projektów dokumentów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w proces konsultacji.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, by wspólnie opracować Strategie Ponadlokalną na lata 2022-2030, w największym stopniu dopasowaną do lokalnych uwarunkowań i potrzeb.

 

Wójt Gminy Hańsk
/-/ Marek Kopieniak

Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " organizowana przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Rzemiosła Polskiego jest kontynuacją poprzednich kampanii społecznych „Czyszczone kominy to mniejszy smog” oraz "Zaproś kominiarza".
Celem kampanii społecznej "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! " jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Jednocześnie naszym celem jest służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszkania/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawne technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne).
Ważnym elementem jest prowadzenie edukacji społecznej:
 jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów,
 jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji oraz zaczadzenia.
Edukacja społeczna będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez gminy oraz podczas lekcji zawodoznawczych, w których będą brali udział Mistrzowie Kominiarscy zrzeszeni w naszym Cechu i organizacjach kominiarskich będących współorganizatorami tej edycji Kampanii.

sadzapłonie

 

Komunikat Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy o właścicieli, zarządców i użytkowników budynków w związku z kampanią społeczną Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków

Informacja o zakresie wymaganych informacji do inwentaryzacji źródeł ciepła

 

W związku z projektowaną ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, informujemy, że przystępujemy do wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie Gminy Hańsk, zainteresowanych zakupem paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego, na zasadach określonych w projektowanej ustawie.
Zgodnie z projektem ustawy sejmowej z dnia 11 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, do dokonania zakupu preferencyjnego w ilości do 1,5 tony w 2022 roku i 1,5 tony w 2023 r. jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego.
Zapotrzebowanie należy złożyć w Urzędzie Gminy w Hańsku pokój nr 1 (w godzinach urzędowania) lub telefonicznie pod numerem telefonu 82 571 40 28.
Przy zgłoszeniu prosimy o podanie adresu budynku, numeru telefonu, ilości węgla z podaniem sortymentu oraz terminy zakupu.
Zgłoszenie zapotrzebowania nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku.
Ostateczne wnioski będą przyjmowane po wejściu w życie ustawy.

dziennauczyciela2022

Uprzejmie informuję, że z dniem 1 października 2022 roku powołałem Pana Alana Struskiego na Zastępcę Wójta Gminy Hańsk. Decyzja moja podyktowana jest zwiększoną ilością zadań zleconych przez organa rządowe oraz długotrwałą usprawiedliwioną absencją w pracy Sekretarza Gminy Pana Romualda Prylla. 
Pan Alan Struski nadal prowadzić będzie sprawy wynikające ze stanowiska i obowiązków inspektora ds gospodarki komunalnej, mienia gminy i ochrony środowiska oraz będzie zastępować mnie podczas mojej nieobecności we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem gminy.
Pan Alan Struski jest mieszkańcem gminy Hańsk, ma 33 lata, posiada wykształcenie wyższe prawnicze, w administracji gminnej pracuje od 9 lat. 

Informując Państwa o fakcie powołania zastępcy proszę i liczę na dobrą współpracę Jego osoby z mieszkańcami. 

1920x810

Gmina Hańsk w ramach dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Celowego „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg” zrealizowała zadanie pn.: Przebudowa drogi gminnej nr 104368 L od km 0+000 do km 0+429,73 w Hańsku Pierwszym.

 1212 20211118 134921m 

Przebudowa drogi gminnej Nr 104368 L ma na celu uzyskanie ulicy o szerokości 6 m z chodnikiem przy krawędzi jezdni oraz oddzielonym od jezdni trawnikiem. Niweleta ulicy została dostosowana do istniejącej ulicy wykonanej z płyt żelbetowych (lotniczych). Konstrukcja nawierzchni jezdni zostanie wykonana z betonu asfaltowego ułożonego na kruszywie łamanym i gruncie stabilizowanym cementem.
Przebudowany odcinek drogi w miejscowości Hańsk Pierwszy zwiększy sieć dróg na terenie gminy Hańsk o nawierzchni asfaltowej o 0,4 km.

1234

apelstr1

apelstr2

 


W związku z trwającym stanem epidemii mając na względzie dobro osób niepełnosprawnych, starszych i niesamodzielnych przebywających w intytulacjach całodobowej opieki - Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie poszukuje wolontariuszy, którzy mogliby wspomóc personel domów pomocy społecznej w opiece nad mieszkańcami.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt do 30.10. 2020 roku pod numerem tel. 82 57 14 039.

podz1

podz2

22 505 11 11 – dedykowana infolinia seniorom
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Hańsku informuje, iż w ramach programu „WSPIERAJ SENIORA” uruchomiona została dedykowana seniorom infolinia.
Dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.
Z infolinii mogą korzystać osoby starsze po 70 roku życia. W szczególnych przypadkach pomoc może być udzielona osobie przed 70 rokiem życia w przypadku braku zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.
Za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy.